Dieta niskokaloryczna – 1200 kcal

Dieta niskokaloryczna – 1200 kcal

Oferowana przez nas dieta niskokaloryczna – 1200 kcal, jest dietą zbilansowaną dostarczającą organizmowi wszystkie niezbędne składniki pokarmowe (białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy makro i mikroelementy) warunkując jego prawidłowe funkcjonowanie.
Dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu istotne jest, aby źródłami kalorii były nie tylko produkty białkowe, ale także często eliminowane z diety osób stosujących diety odchudzające – węglowodany biorące czynny udział  w spalaniu tkanki tłuszczowej.

Węglowodany, które są  głównym składnikiem energetycznym pożywienia podajemy w ilości ok. 100g dziennie – ilość ta chroni nasz organizm przed zużyciem białka ustrojowego. Są to tzw. produkty z grubego przemiału: pełnoziarniste pieczywa, naturalny brązowy ryż kasza gryczana, makaron razowy, otręby i zarodki pszenne. Produkty te zawierają mniej kalorii i są cennym źródłem błonnika pokarmowego (wit. z grupy B i soli mineralnych), który zwiększa objętość pożywienia i daje uczucie sytości.

Eliminujemy z diety natomiast wszystkie cukry proste – cukier, słodycze, dżemy, miody, słodzone napoje. Produkty te posiadają wysoki indeks glikemiczny powodując zwiększanie insuliny, wpływają na odkładanie się tkanki tłuszczowej.

W naszej diecie ograniczamy głównie tłuszcze, których podajemy nie więcej niż 40 gram dziennie, z czego 25-30g to tłuszcz pochodzący głownie z produktów białkowych. Produkty typowo tłuszczowe podajemy głównie w postaci masła (źródło witaminy A) oraz olejów roślinnych (źródło NNKT).

Białko (w ilości 70 -80g dziennie) dostarczamy w 3 głównych posiłkach. W postaci produktów zwierzęcych chudych:
– mleka i jego przetworów, kefir, maślanka, jogurt naturalny ,chudy twaróg, zawierają duże białka, które stymulują usuwanie tłuszczu w organizmie i zapobiegają jego odkładaniu się w postaci fałdek tłuszczu,
– chudego mięsa, ryb i drobiu,
– chudych wędlin – głównie drobiowych,
– w ograniczonej ilości jajek.

Warzywa i owoce, które podajemy w ilości ok. 750g / dobę oprócz błonnika są źródłem witamin C i B, makro i mikroelementów. Serwujemy je głównie w postaci surowej lub gotowanej (z dodatkiem surowego masła). Ze względu na to, iż w diecie niskokalorycznej ważny jest nie tylko dobór produktów i ich ilość, a także sposób przygotowania posiłków. Potrawy przygotowujemy więc metodą gotowania na parze, pieczenia w folii. Polecana przez nas  dieta 1200kcal pozwala uniknąć efektu jo-jo. Zawiera produkty ”z różnych półek” piramidy zdrowego żywienia, ale o odpowiedniej  kaloryczności i stosunkowo niskim indeksie glikemicznym. Aby zwiększyć skuteczność diety należy połączyć ją z systematycznym wysiłkiem fizycznym.

Istnieje możliwość korzystania z w/w diety
po konsultacji z lekarzem, za dopłatą do wyżywienia.